wWw.Forumozel.Com ForumozeL Türkiyenin ilk Özel   En Yeni Bilgi Paylaşım Platformu Paylaşımda Kalitenin Tek Adresi forumozel.com
Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtladı ForumozeL, Forum özel, Sohbet, Güzeller, Resimleri, videolar, oyun, Program indir, Cinsellik, Estetik Güzellik Bakım, film izle, Güzel Kızlar, Güzel sözler, Müzik video klipler, Şarkı Sözleri, Chat
forumozel.com - Forum özel Türkiye Dünyaya özel Genel Paylaşım sitesi Forum özel kadınlar kulübü Sohbet Aşk resimli şiirler video hikaye itiraf Güzel Sözler msn Smile
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
25.04.2014 / Cuma / 06:36:53 am

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Ara:     Gelişmiş Arama
204920 Mesaj 45966 Konu Gönderen: 28497 Üye
Son üye: nnqmjpdt92
* Ana Sayfa Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt
TüRKİYE CANIM FEDA Ne Mutlu Türküm Diyene
...::: Reklam Alanı :::...

ForumozeL internet Radyo - Radio Netteki Müzik Keyfiniz
Ne Mutlu Türküm Diyene
+  Forum özel kadınlar kulübü Sohbet Aşk resimli şiirler video hikaye itiraf Güzel Sözler msn Smile
|-+  SAĞLIK HASTALIKLAR CİNSELLİK
| |-+  Cinsel Yaşam Sorunları ve Soru - Cevaplar
| | |-+  Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtladı
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] Aşağı git Bu Konuyu Gönder Yazdır
Yazan Konu: Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtladı  (Okunma Sayısı 5599 defa)
uLaS
uLaS
Administratör

Profesyonel

Teşekkür Puan Toplamı: 1041

Yaşadığı Şehir: Yalova

Üyelik Numarası: 1

İlerleme Seviyesi

Nefesimsin Seninle Anlamlıyım Ben !

Ruh Halim

Takımı:

Sohbet Chat Giriş
Bire bir online sohbet yapmak için tıklayın

Online Sohbet Giriş
Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtladı
« : 09.04.2009 / Perşembe / 04:29:55 am »

Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtladı

Ünlü jinekolog sizden gelen soruları yanıtladı!

Soru: Ben 14 yasındayım, en son Haziranın 29’unda regl oldum. Daha önce de gecen şubatta yeni adet oldum. Daha düzensiz, bu düzensizlik ne kadar devam eder.

Adet kanamaları yeni başlamış olan kızların adet kanamalarının 16 yaşına kadar gecikmeli yani düzensiz olması normal kabul edilir. Bu süreçte gecikmeli adet sonucunda görülen kanama uzun süre devam edebilir ve fazla olabilir. Hormonal sistem olgunlaştığında adet kanamaları 23–35 günlük sürelerle normale dönecektir.

Soru: Ben 19 yaşındayım ve primolut kullandım. Biteli 2 gün oldu ama regl olmadım. Bu normal mi?

Çeşitli nedenlerle progesteron hormonu içeren ilaçlar kullanıldığında, eğer gebelik veya başka bir hormonal dengesizlik söz konusu değilse ilaç bırakıldıktan sonra ortalama dört günde (2–10 gün arası normaldir) adet kanaması başlar. Aksi takdirde doktora başvurulmalıdır.

Soru 1: İyi günler ben ekim ayında evleniyorum ve en az 2 yıl çocuk düşünmüyorum. Yan etkisi az olan Yasmin doğum kontrol ilacı tavsiye ediliyor.
Ama bazı kişilerde yan etkisi fazla olmuş. Neye göre almalıyım ve siz neyi tavsiye edersiniz.

Soru 2: 2 ay önce evlendik, eşim sürekli Yasmin kullanıyor, memnun fakat önerebileceğiniz başka doğum kontrol hapı var mı? Bir de Yasmin’i sağlık karnesine yazmıyorlarmış, sağlık karnesine de yazdırabileceğimiz bir ilaç tavsiye ederseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

Doğum kontrol hapları çok çeşitlidir ve kadının bünyesine göre doktor tarafından önerilir. Sağlık sigortaları bu tür ilaçlar bir hormon dengesizliğinin tedavisinde kullanıldığında ilacı öderler.

Soru 1: Ben 15 yaşında bir kızım ve adet döneminde çok ağrılarım oluyor. Dayanılmaz derecede beni ağlatacak kadar ve bu ağrılar normal hayatımı olumsuz yönde etkiliyor. Bu ağrılardan nasıl kurtulabilirim?

Soru 2: Ben yaklaşık üç sendir çok şiddetli ağrılarla adet oluyorum. Bunun nedenini ve yapmam gerekeni öğrenmek istiyorum. Adet dönemimde çalıştığım iş yerinden mecburen izin almak zorunda kalıyorum çünkü çok halsiz oluyorum, midem bulanıyor ve ateş basıyor. Bunlar neden oluyor acaba...

Adet sancılarının ağrılı olması genç kızlar için normal kabul edilebilir ve aslen hormonal dengenin kurulduğunu gösterir. Günlük yaşamı olumsuz etkileyecek kadar fazla sancılı geçen adet dönemleri söz konusu olduğunda, yapılan jinekolojik değerlendirmede ek bir patoloji saptanmazsa doğum kontrol hapı kullanılması çoğu durumda etkili bir çözüm olur.

Soru: Normal bir şekilde adet dönemi geçiriyorum ama 1 hafta sonra tekrar adet oluyorum. Sizce bu normal mi yoksa doktora mı gitmem gerekiyor?

Bahsettiğiniz kanama normal dışı bir kanamadır ve muhtemel bir sorun açısından (miyom, kist, hormon dengesizliği gibi) jinekolojik değerlendirme gerektirir.

Soru: İyi günler, 2 yıl önce borderline seröz tümör sebebiyle sağ overim alındı, sol overde de torsiyon kist ameliyatı yapıldı. 2 ay önce evlendim ve 2 aydır korunmuyoruz, benim durumumda birisi için gebe kalmak çok zor olur mu? Ve korunmasız ilişkiye rağmen ne kadar süre geçerse doktora başvurmamız gerekir?

Yumurtalığınızın biri korunduğuna göre gebe kalmanız söz konusu olabilir. Ancak yumurtalık rezerviniz, yani yumurtalığınızda döllenmeye elverişli yumurta hücreleri adet kanamanızın üçüncü günü yapılacak bir ultrason ve hormon ölçümüyle değerlendirilmelidir.

Soru: Merhaba ben 23 yaşındayım ve 2 aylık evliyim. Evlenmeden önce adet düzensizliğim yoktu. Adetim başlarken önce az bir leke gelirdi daha sonra şiddetli bir ağrıdan sonra ancak adet olabilirdim. Birkaç gün önce biraz leke geldi fakat şimdi hiçbir şey yok. Adetimin bazı belirtileri var ama yinede tam emin olamıyorum. Geçen hafta gebelik testi yaptım negatif çıktı, acaba şimdi hamile olabilir miyim? Yani bu düzensizlik ondan kaynaklanıyor olabilir mi? Bir de eczanelerde satılan gebelik testlerinin sonuçları kesin doğru çıkar mı? Lütfen çok acil cevaplayın!

Eczanede satılan gebelik testleri %95’e varan doğrulukta sonuç verirler ve belli aralıklarla tekrar edilmeleri hassasiyetlerini artırır. Yeni evlenen kadınlarda adet düzensizlikleri sık yaşanan bir sorundur ve muhtemelen yaşam tarzının değişmesinin bir sonucudur. Gebelik durumunun saptanmasında en etkili yol kanda beta HCG hormonu ölçümü yapılmasıdır.

Soru: 3 ay önce âdetimden 15 gün sonra tekrar hastalanmıştım, Doktor Yasmin doğum kontrol hapı verdi fakat hapın bitmesi gerekirken 5 tane unutmuşum. Düzensiz içtiğim için ara kanamam oldu. Sizce yasmine devam etmeli miyim, nasıl başlamalıyım?

Doğum kontrol hapları düzensiz kullanıldıklarında adetlerin düzensiz olmasına neden olurlar. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey bir sonraki ilaçsız adet kanamanızı beklemek ve ilaca sıfırdan başlamak olacaktır.

Soru: Merhabalar ben 24 yaşındayım ve ilk hamileliğimde kürtaj oldum. Kürtaj olalı yaklaşık iki ay oldu fakat akıntılardan çok şikâyetçiyim. Daha önceden de akıntı oluyordu fakat renksizdi. Şimdi ise regl dönemi biterken gelen akıntı şeklindeler yani koyu renkli. Bu da beni çok rahatsız ediyor. Bu durum geçici midir, nasıl önlem alabiliriz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Kürtajdan sonraki ilk aylarda kanlı akıntılar olması normal kabul edilebilir ancak altta yatan esas neden kürtaj esnasında geçirilmiş bir enfeksiyon veya içeride parça kalması olabileceğinden doktorunuza tekrar başvurmanız gerekir.

Soru: Benim âdetim gecikti, idrar testi pozitif çıktı. Bu olaydan 3 gün sonra sancılı kanama başladı. Kan testinde oran 48 çıktı ama rahimde hamileliğe rastlamadılar. Dış gebelikte görülmedi dediler ama kanamam devam ediyor. Şimdi hamile miyim yoksa başka bir sorun mu var? Bu konu hakkında beni bilgilendirebilir misiniz? Teşekkür ederim.

Beta HCG testinin 48 çıkması bir hamilelik yaşadığınızın kanıtı. Bunun akıbeti yani dış gebelik, düşük ayrımı için beta hCG testinin belli aralıklarla tekrarlanması ve sonuçta artış, azalma veya aynı seyretme gibi bulgularla jinekolojik ultrason bulgularının beraberce değerlendirilmesi neticesinde sonuca varılması gerekir.

Soru: 26 yaşındayım, 3 senelik evliyim. 1 senedir korunmuyoruz ama hamile kalamadım. Doktora gittim yumurtalıkların çalışmıyor dedi ve ilaç verdi. Acaba verdiği ilaçlar yumurtalıklarımı çalıştırır mı? Ovalasyon düzenleyici birde omega 3 balık yağı hapı.

Omega 3 tabletlerinin yumurtalık işlevleri üzerine bir etkisi yoktur. Yaşınız dikkat alındığında sizin için “yumurtalıklar çalışmıyor” muhtemelen yumurtalıklarınızın olgun yumurta üretmediği anlamına geliyor. Yumurtalıkları uyarıcı ilaçları kullanmanız ve bu ilaca olan yanıtın değerlendirilmesi için ilaç kullanım süresince ultrasonografi ile yumurtalıklarınızın seri ultrasonlarla incelenmesi önerilir.

Soru: Merhaba, ben 28 yaşındayım ve adet düzensizliğimden dolayı doktorumun da tavsiyesiyle 4 gün önce Yasmin kullanmaya başladım.4 gündür sabahları çok az kahverengi lekelenmeler oluyor. Gün içinde olmuyor. Bu durumda cinsel ilişkiye girilebilir mi ve düzensizliğin giderilmesi için ne kadar Yasmine devam etmeliyim?

Doğum kontrol hapları ilk kullanılmaya başlandıklarında adet kanaması bittikten sonraki günlerde hafif lekelenme tarzı kanamalara neden olabilir ve bu kanamalar ilacın koruyuculuğunu azaltmaz. Dört kutu kullanım sonunda lekelenmeleriniz devam ediyor ve sizi rahatsız ediyorsa ilaç markasının değiştirilmesi çözüm olabilir.

Soru: Merhaba hocam sevgilimle bir müddettir ilişkiye giriyoruz ve son ilişkimizde kondom yırtıldı, fakat içine tesir etmedim benim bildiğim kadarıyla. Ardından çok korkup sabah sağlık ocağında kan testi yaptırdık gebelik için. Ebe hanım 5 günlük ölçtü ve hiçbir şey yok dedi. 2 hafta sonra sevgilim idrar testi yaptı gebelik için ondan da negatif çıktı. Fakat 2 aydır adet göremiyor. Acaba sevgilimin adet kalamama sebebi gebelik mi ya da neden adet görmüyor. Eğer gebeyse kürtaj şart mı, başka bir yolu yok mu? Kürtaj pahalımı ve bir de bu derdimizi anlatacak kimsemiz yok, üstelik ben öğrenciyim bu işin altından hem maddi hem manevi nasıl kalkacağız? Lütfen aydınlatır mısınız?

Korunmasız ilişkiden sonra gebelik ortaya çıkması ve bunun kan testinde anlaşılması en az 12 gün sürer. Adet görmemenin en muhtemel nedeni gebelik olmakla beraber, gebelik korkusu ve çeşitli hormon dengesizlikleri de adet görememe nedeni olur. En kesin sonuç kanda beta HCG ölçümü ve ultrasonun beraberce yapılmasıyla alınabilir.

Yaşınız 18 üzerinde ise aile planlama merkezlerinde kürtaj işlemini ücretsiz yaptırabilirsiniz.

soru : Ada

Ben 18 yaşındayım. Çok sık mastürbasyon yapıyorum. Mesela 2-3 günde bir... Sakıncaları var mı acaba? Evlendiğim zaman bir sorun çıkar mı? İsteksizlik gibi... Teşekkür ederim.

Sık mastürbasyon yapmak sizi günlük yaşamdan uzaklaştırmadığı sürece sizde fiziksel veya ruhsal bir zarara yol açması mümkün değildir.

soru: Havayasin

Ben 19 yaşındayım. 9 aylık evliyim. İlişki sırasında korunmadığım halde hamile kalmadım. Adetlerim çok düzenli. Yalnız adet sırasında çok sancım oluyor. Nedenini ya da neler olabileceğini açıklarsanız çok sevineceğim. Şimdiden teşekkür ederim.

Adetlerinizin sancılı olmasının altında muhtemelen bir hastalık yatmıyor. Adetleri sancılı olan bayanlar genelde doğum yaptıktan sonra adet sancılarının azaldığını gözlemlerler. 9 aylık korunmasız ilişki süresi çok uzun bir süre değil. Eğer 1 yılı aşmasına rağmen hamile kalamazsanız o durumda doktora başvurmanız faydalı olabilir.

soru: Zeynep

Merhaba... 29 yaşındayım. 27 aylık bir kızım var. Sezaryenle doğum yaptıktan 45 gün sonra Depoprovera iğne ile korunmya başladım ve altı ay önce iğne olmayı bıraktım Nedeni 25 aydır hiç adet görememem. Doktorum Cyclo-progynova başlamamı söyledi. 2 adet ilacım kaldı. Fakat hala hiç bir belirti yok. İlaç bittikten sonra mı adet göreceğim? Ayrıca gebelik testi de yaptım. Sonuç negatif ama karnımda ve göğüslerimde aşırı şişkinlik var. Yardımcı olursanız sevinirim.

İğne şeklinde uygulanan korunma ilaçlarının en büyük yan etkilerinden biri adetleri düzensizleştirmeleridir. Bu ilaçların yarattığı adet düzensizliği genellikle 8 aylık bir dönemden sonra düzelir. Yani siz tedavi görmeseniz bile ilaçların etkisi tümüyle ortadan kalktıktan sonra adet kanamalarınız tekrar düzene girecektir.

soru: Saliha

Her ay düzenli adet oluyordum. Ama bu ay 5 gün geçti. Antibiyotik kullanıyorum. İdrar yolu enfeksiyonu için. Sizce hamile miyim yoksa ilaçlar mı engelledi? Test yaptım, negatif çıktı. Ne yapmalıyım?

Antibiyotik kullanımı veya yaşanan enfeksiyon sorunları bazen adetlerde gecikmelere neden olabilmektedir. Gebelik testinizi adet görmediğiniz sürece haftada bir tekrarlamalı. Toplam gecikme süresi 15 günü bulduğunda ise doktora başvurmalısınız.

soru: Ceren Soylu

Merhaba... Acaba anal sekste kızlık zarı bozulma ihtimali ne kadardır? Kişi bunu nasıl fark eder?

Anal seks esnasında aşırı zorlanma olursa veya yanlışlıkla kızlık zarına yakın bir bölgede ilişki gerçekleşirse zarın bozulması imkan dahilindedir. Bu tür durumlarda kural olmamakla beraber ilişkiden sonraki dakikalarda kanama olur.

soru : Merve

Erkek arkadaşım vajinama değdirmeden boşaldı. Ama dakikası geçmeden sildim. Sizce hamile kalma ihtimalim var mı?

Vajinaya yakın bir bölgeye boşalmada çok düşük bir ihtimal de olsa gebelik olasılığı her zaman vardır. Adet gecikmeniz olursa test yaptırmalısınız.

soru : Tuğba

Merhaba, 2 aydır adet görmüyorum. Östrojen seviyem düşük çıktı. Doktorum Yasmin dogum kontrol hapını kullanmamı soyledi. Hemen ilaç kullanmaya başlamak istemiyorum. Biraz daha beklememde sakınca var mı? İlgisi varsa, dengeli bir diyetle 5 ayda 15 kilo kaybettim 3 aydır da bu kiloyu koruyorum. Ne önerirsiniz? Teşekkür ederim.

Östrojen hormonunuzun düşük çıkmasının nedeni muhtemele yağ dokusunda zayıflamaya bağlı azalma. Ancak yine de komple hormonal tetkikler mutlaka yapılmış olmalıdır. Bir anormallik saptanmadığında azalmış olan hormon seviyeniz kendiliğinden yükselene kadar doğum kontrol hapı kullanmanız faydalıdır.

soru : Gamze 1032

Merhaba, ben yaklaşık 9 aydır doğum kontrol hapı kullandim. Bırakalı 1 ay oldu. Adetimin sadece ilk ve ikinci günü çok koyu siyah bir renk halinde kanamam oldu. Ve diğer günler hiç adetim gelmedi. Acaba hormonlarım mı bozuldu? Yoksa hamile olabilir miyim?

Doğum kontrol hapları bırakıldığında geçici olarak adet kanama miktarında azalma söz konusu olabilir. Ancak yine de bir gebelik testi yapıldıktan sonra bu durumun hap kullanmış olmanın bir yan etkisi olduğu sonucuna varılmalıdır.

soru : Fehime

Annem 45 yaşında. Hormon bozukluğu var. Ne yapmalıyız?

Doktora başvurarak gerekli testleri yaptırmalı ve hormon bozukluğunun menopoza mı yoksa başka bir nedene mi bağlı olduğunun ortaya çıkarılmasını sağlamalısınız.

soru : Hanife

Merhaba... Ben 26 yaşına yeni girdim. 2 yıllık evliyim ama eşim 1.5 yıldır farklı ilde çalışıyor. İlk başta korunduk. Ama 5-6 aydır korunmuyoruz. Eşim yanımda olmadığı için de düzenli cinsel hayatımız yok. Hamile kalamamamda bunun etkisi var mıdır?

Hamile kalmayı planlayan çiftlerin ideal olarak haftada iki kez beraber olmaları hamile kalma olasılığını maksimum seviyeye çıkaracaktır. İlişki sayısı azaldıkça hamile kalma olasılığı da paralel olarak azalır.

soru : Selçuk

Doğumdan 40 gün sonra ilişki yaşadık ve içine boşaldım. Eşimin hamile kama riski ne kadar?

Doğumdan sonra ilk yumurtlama emzirenlerde 5. ayda, emzirmeyenlerde ise 2. ayda ortaya çıkar. Eğer emzirme devam ediyorsa gebelik oluşmuş olma ihtimali düşük olmakla beraber olasılık sıfır değildir.

soru: Merhaba ben spiral taktırmak istiyorum ama çok korkuyorum. Canım yanar mı? Nasıl bir işlem, kendi kendine düşer mi, eşim onu hisseder mi?

Spiral takılması son derece basit bir işlemdir ve çoğu kadında yaklaşık olarak kalçadan bir iğne yapıldığı kadar acı olur. İşlemden yarım saat önce bir ağrı kesici alınması ve işlemin daha rahat takılabilirliği nedeniyle kanamanın en yoğun olduğu günlerde yapılması ağrıyı daha da azaltabilir. Çok hassas kadınlarda ise spiral takılırken lokal ve hatta çok kıısa süreli genel anestezi uygulanması mümkündür.

Spiral kadın vücuduna çoğu durumda iyi uyum sağlar ve %97 kadın uygulamadan sonra sorun yaşamaz. %3 kadında ise aşırı kanama veya aşırı adet sancısı oluşması nedeniyle spiralin çıkarılması gerekebilir. Spiral ipi çok uzun bırakılmadığı sürece spiral ilişki esnasında erkek tarafından hissedilmez.

soru: 3 aydan beri adetim düzensiz. 1 ay içinde 2 kere olduğum oluyor. Bu bir hastalık belirtisi mi? Ayırca korunmadığım halde hamile kalmıyorum. Bunların neden kaynaklandığı hakkında bilgi verir misiniz?

Adet düzensizliği çoğu durumda yumurtlamanın da olmamasına ve bu durumda gebe kalamamaya neden olmaktadır. Muhtemel bir hormonal dengesizlik açısından tetkikler yapılmalı ve spermiyogram ve diğer bazı incelemeler neticesinde tedaviye başlaması uygun görünmektedir.

soru: Merhaba Kaan Bey. Ben 6 aylık evliyim ve hiçbir korunma yöntemi kullanmadan eşimle geri çekme yöntemine başladık. Doğum kontrol hapını da kullanmamı arkadaşlar önermedi. Yeni evliyken ilerde kısırlığa neden oluyormuş. Bu ne kadar doğru bilmiyorum ama şimdiye kadar geri çekilme yöntemiyle herhangi bir sorun yaşamadım. Acaba hamile kalmakta ilerde bir sorun yaşar mıyım? Sakıncaları nelerdir?

Doğum kontrol haplarının kısırlığa neden olduğu bir hurafedir. Bilakis istenmeyen gebeliklerden koruyarak, adetleri düzenleyerek ve hormon seviyelerini düzenleyerek, kadınların kısa süreli korunma ihtiyaçlarını gidermede en uygun seçeneği haplar teşkil etmektedir. Hap kullanımı esnasında yumurtlama geçici olarak durur ve hapı bıraktıktan kısa süre sonra geri döner.

soru: Merhaba, 1 yıldır güzel bir ilişkim var... Kız arkadaşımla evlenmeyi düşünüyorum. İlerde çocuklarımız olmasını istiyoruz. Bundan 2 yıl önce troid problemi yüzünden ameliyat oldu, troidleri alındı... Bu hamileliğine etki yapar mı? Hamile kalma şansı nedir? Teşekkür ederim şimdiden, saygılarımla...

Tiroid bezinin ameliyatla alınması kadının gebe kalmasına kesinlikle engel teşkil etmez. Tiroid bezinin salgılaması gereken hormonları dışarıdan oldukça iyi bir şekilde takviye etmeye yönelik ilaçlar kullanıldığında tiroid bezi alınmış bir kadınla tiroid bezi iyi çalışan bir kadın arasında hiç bir fark kalmaz.

soru: Merhabalar... Dokuz senelik bir aradan sonra ikinci bebeğimizi yapmaya karar verdik. Bu süre içinde prezervatif kullanarak korunduk. Bu kararı verdiğimizde doktora gidip bütün testlerimi yaptırdım. “Her şey çok normal her an hamile kalabilirsin” dedi. Fakat ben ilk ay hamile kalamadım. Bu arada üç aya yakın bir zamadır da folbiol kullanıyorum. Bu ay yani ikinci ay adet günümden iki gün önce çok hafif bir leke oldu kahverenginde. Acaba adet mi oluyorum yoksa üstüne görme dedikleri şey olabilir mi? âdetim 28 günde bir olmakta. Cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Beklenen adet kanamasından birkaç gün önce görülen lekelenme implantasyon kanaması (yani bebeğin rahim içinde yerleşirken yarattığı kanama) olabileceğinden adet gecikmeniz olursa ve hatta olsanız da bir gebelik testi yaptırmalısınız. Gebelik yoksa da denemeye yeni başladığınız için endişelenmenize gerek yok.

Ben “Yasmin” dogum kontrol hapı kullanıyorum. Yalnız şunu öğrenmek istiyorum. Hapı aldığım ilk gün ilişkiye girip korunmamam yani hapa güvenmem halinde hap etkisı yuzde kaç olur? Hamilelelik riskim var mı? Şimdiden tesekkür ederim...

Doğum kontrol hapları ilk kullanım gününden itibaren, o ay hapların düzenli kullanılacağı şartıyla gebelikten korumada son derece başarılıdırlar.

soru: Merhaba... Ertesi gün hapını içtikten hemen sonra adet kanaması başlıyor mu? Başlıyorsa eğer doğum kontrol hapı içilmesinde bir sakınca var mı?

Ertesi gün hapı kullanımı adet kanamasını başlatmaz ancak %30 kadında hap kullanımından sonraki 7 gün içinde hapın içinde yüksek doz hormonların etkisiyle lekelenme kanamasına neden olabilir, ancak bu adet kanaması değildir, adet kanaması olağan gününde beklenmeli, gecikme olursa, ertesi gün hapları %100 korumadıklarından gebelik testi yapılmalıdır.

soru: Son iki haftadır vajina bölgesinde misket büyüklüğünde yağ bezeleri(sivilce) oluşuyor. Bir iki tanesini sıktım ancak çok acı veriyor ve başka yerde tekrar çıkıyor. Herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir mi?

Bu dış genital bölgenin muhtemelen virüslere bağlı enfeksiyonunun bir belirtisi ve mutlaka doktora başvurulmasını gerektiren bir durumdur.

soru: Yumurtalıklarımda endometriozis kisti vardı. Geçen yıl Danazol diye bir hap kullandım ve geçtiğini söylemişlerdi. Bugün doktora gittiğimde daha basit kist var dedi ve 1 ay Ginera kullanmamı söyledi bu hapı bıraktıktan hemen sonra hamile kalabilir miyim? Veya kaç ay koruyucu özelliği olur?

Endometriyozis yani çikolata kisti ile basit kist tümüyle farklıdır. Birincisinde kist içinde eski kan birikimi söz konusuyken ve kendi kendine geçme ihtimali düşükken, basit kistin içi berrak sıvı doludur ve çoğu durumda doğum kontrol hapı kullanımıyla veya bir sonraki adet kanamasıyla birlikte kaybolur. Haplar bırakıldıktan sonra doğurganlık ksa sürede geri döner.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Kaynak: E Kolay
Alıntıdır !!

Yeni 2011 Forum Özel Hareketli Yazı Resim Forum İmza Resimleri Sözleri Gifleri!

Sponsor Bağlantı - Reklam Alanı

...::: ForumozeL Güzeller Galerisi :::...
Güzeller Galerisi Girmek İçin Tılayın Yerli Türk Yabancı Güzeller Galerisi Girmek İçin Tılayın Türk Güzeller Galerisi Girmek İçin Tılayın Yerli Güzeller Galerisi Girmek İçin Tılayın Yabancı Güzeller Galerisi Girmek İçin Tılayın yolumislam.com Yemek Tarifleri - Kadınlar Kulübü Yemek Tarifi

Web sitemizin Çöp siteye Dönüşmesini istemiyorsanız,
Lütfen açılan konularda sadece ikon ile TEŞEKKÜR yerine konu hakkındaki düşüncelerimizi ve fikirlerimizide ilave edelim.
Bu sayede sizin açtığınız konularda saygınlık kazanır!

Kanka
Sempatik Şirin Üye

View Profile
Re: Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtladı
« Posted on: 25.04.2014 / Cuma / 06:36:53 am »

Üye Olduğum için Mutluyum Nedeni Burası Yıkılıyo Eğlence dostluk Arkadaşlık Ve Paylaşımlar Özel Olduğum Hissi Veriyor ve sayamadığım Daha Fazlası Burada Hiç Vakit Kaybetmeden Sende Üye Ol Veya Giriş Yap Bence :) Paylaşımlarınla Sende özel Olmanın Keyfini Yaşa !!

Kadın özel, Kadın, Kadınlar Kulübü, Bayanlara özel, kadınlarkulubu, kadınlarkulubu.net, Kadınca, Kadın özel, sohbet chat, sesli webchat, sesli görüntülü sohbet, Msn avatarlari, ikonlari, smyle, Chat, Hikayeler, Komik Eğlenceli videolar, Komik resimler, Güzel Resimler,özel itiraf, itiraflar, özel itiraf, moda, Radyo,internet radyolar, düşlerim fm, sesli şiir, şiirler, Resimli şiirler , Donanım, Programlama, Yazılım, walperler, online flim, vizyon, kariyer, Beşiktaş Resimleri, sinema, futbol, Kültür Sanat, Eğlence, güzel sözler, aşk sözleri mesajları, kandil mesajları, sevgi mesajzlerı sözleri, oyunlar, oyun oyna, okey, kaoka oyun, biriç, tavla oyna, okey oyna, batak oyna, flah animasyonlar, Sohbet, Chat, Arkadaşlık, Sesli şiirler, şiir, Hikaye, Estetik, Cilt Bakımı, Güzellik, Diyet, Makyaj, Moda, Seks, Evlilik, Gelinlik, Bebek, Magazin, Saç Bakımı,Kadın, Moda, makyaj, güzellik, cinsellik, anne, çocuk, saç, aşk, evlilik, komik videolar, şaşırtan videolar, eğlence, sohbet, chat, bayan, bayanlara özel, yaşam, beslenme ve diyet üzerine geniş haberler yer alıyor...!!
turkmenmaysa
Profesyonel

Teşekkür Puan Toplamı: 164

Yaşadığı Şehir: iran_Golestan ili

Üyelik Numarası: 1080

İlerleme Seviyesi

***Maysa***

Ruh Halim

Sohbet Chat Giriş

Online Sohbet Giriş
Ynt: Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtladı
« Yanıtla #1 : 06.06.2009 / Cumartesi / 21:45:27 pm »

sorular ve cevaplar çok faydalı ve hereksın kafasında çıkan soruları çözuyor, ama nerden bu bilgilerı bulduğunu hala anlamış değilim nedesem nedesem teşekkürler Ulaş paylaşımına, emeklerıne sağlık Wink birnumara bravo thankyou Roll Eyes çiçek
« Son Düzenleme: 06.06.2009 / Cumartesi / 21:59:52 pm Gönderen: turkmenmaysa » Logged

GamSeLy
Profesyonel

Teşekkür Puan Toplamı: 33

Yaşadığı Şehir:

Üyelik Numarası: 4213

İlerleme Seviyesi

uyanamayan insanlık....

Ruh Halim

Sohbet Chat Giriş

Online Sohbet Giriş
« Yanıtla #2 : 06.06.2009 / Cumartesi / 21:49:03 pm »

ulaş jinokolog ları geçtin  Tongue Tongue   BU FAYDALI BİLGİLERİ PAYLAŞTIĞIN İÇİN TEŞEKKÜRLER  bravo

BiriLeri Bizi GöZetLiyo
Herkesin

GöZü Bizde...
uLaS
uLaS
Administratör

Profesyonel

İlerleme Seviyesi

Ruh Halim

Takımı:

Sohbet Chat Giriş

Online Sohbet Giriş
« Yanıtla #3 : 29.08.2009 / Cumartesi / 18:16:17 pm »

Rica ederim ilginiz ve yorumlarınız için Gamsely geçtim demi  koptum Wink

GamSeLy
Profesyonel

Teşekkür Puan Toplamı: 33

Yaşadığı Şehir:

Üyelik Numarası: 4213

İlerleme Seviyesi

uyanamayan insanlık....

Ruh Halim

Sohbet Chat Giriş

Online Sohbet Giriş
« Yanıtla #4 : 30.08.2009 / Pazar / 13:55:38 pm »

her yönden bizi bilgilendiriyosun emeklerine sağlıkkk  Göz Kirpan kız

BiriLeri Bizi GöZetLiyo
Herkesin

GöZü Bizde...
uLaS
uLaS
Administratör

Profesyonel

İlerleme Seviyesi

Ruh Halim

Takımı:

Sohbet Chat Giriş

Online Sohbet Giriş
« Yanıtla #5 : 31.08.2009 / Pazartesi / 15:44:31 pm »

Görevim ne demek sizlerde sağolun  Wink

boncuk
BAYAN

Tutkulu

Teşekkür Puan Toplamı: 0

Yaşadığı Şehir: istanbuL

Üyelik Numarası: 4787

İlerleme Seviyesi

Ruh Halim

Sohbet Chat Giriş

Online Sohbet Giriş
« Yanıtla #6 : 31.08.2009 / Pazartesi / 15:47:55 pm »

teşekkürler  birnumara

Sonum yokluk olsa, bu varlık niye?.
⎝⏠⏝⏠⎠

Sen beni öpersen belki de ben gangsterleşirim. 
Uyanan insanın haykırışıdır o da ! CHE GUEVARA
uLaS
uLaS
Administratör

Profesyonel

İlerleme Seviyesi

Ruh Halim

Takımı:

Sohbet Chat Giriş

Online Sohbet Giriş
« Yanıtla #7 : 31.08.2009 / Pazartesi / 15:56:36 pm »

Rica ederim boncuk  Wink

Lolita
Profesyonel

Teşekkür Puan Toplamı: 2

Yaşadığı Şehir: Ankara

Üyelik Numarası: 1818

İlerleme Seviyesi

Ruh Halim

Takımı:

Sohbet Chat Giriş

Online Sohbet Giriş
« Yanıtla #8 : 30.08.2010 / Pazartesi / 23:29:30 pm »

Güzel Paylaşım Olmuş  bravo Emek Verip Bizle Paylaştığın İçin  Eline Sağlık  Teşekkür ederim !  çiçek

Sayfa: [1] Yukarı git Bu Konuyu Gönder Yazdır 
« önceki sonraki »
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Forum özel kadınlar kulübü Sohbet Aşk resimli şiirler video hikaye itiraf Güzel Sözler msn Smile | Powered by uLaS SMF 1.0.9.
© 2001-2005, Lewis Media. All Rights Reserved. Site Archive Sitemaps Site Haritası Sitemaps Özel Sohbet Chat Yap
Resimli şiirler - Resimli Aşk Sevgi şiirleri ForumozeL Yerli Yabancı Güzeller Galerisi Türk Güzeller Galerisi Yabancı Güzeller Galerisi
Kadınlar Kulübü Forum Sayfası - Kadinlarkulubu.Net
ForumozeL Türkiyenin Forum özeLi Kadınlar Kulübü Sohbet Chat Hikaye itiraf Aşk Sevgi güzel sözler
Bay Bayan Arkadaşlık sesli şiir Komik Resimler videolar Film izle
Msn avatarlar MSN Messenger Hareketli Smile ifadeleri Astroloji Burçlar Mirc Mircturk Chat Sohbet İlahiyat İmam Hatip İslami Dini Genel Forum
Mizah Programlar Online Tv Divx Film indir Müzik şarkı sözleri Flash Animasyonlar Flash Oyun Şans Oyunları Okey Kaoka Oyun King
Sitenin Tüm Hakları wWw.Forumozel.Com a aittir. Yazı ve İçerikler Kullanıcıların ve Yazanların Sorumluluğundadır !

| Forum özel Bay Bayan Arkadaşlık Chat Sohbet Oyunlar | | tekirdag haberleri |
| islami chat | | mirc indir | | islami sohbet |
XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

TüRKİYE CANIM FEDA Ne Mutlu Türküm Diyene

Nick : Şifre :